TV Receptář prima nápadů - 5.6.2011 - rubrika Rady nejen do zahrady

5.6.2011 Kategorie: TV REPORTÁŽE

V TV Receptáři prima nápadů dne 5.6.2011 v rámci rubriky RADY NEJEN DO ZAHRADY zazněla témata:

1) Hořká pihovitost jablek, chlorózy, mechy v trávnících   2) Korovnice (mšice) na okrasných dřevinách 3) Kompostování na zahradě

Po rozbalení reportáže se můžete pod přiloženým videem podívat také na přepis textů vysíláných témat, pro přepínání mezi nimi slouží rozělovník Kapitoly. Video je rovněž doplněno o další komentáře, fotky aplikací a tipy na výrobky.


Hořká pihovitost jablek, chlorózy, mechy v trávnících

1) Hořká pihovitost jablek, chlorózy, mechy v trávnících

Hořká pihovitost, suché hniloby konců plodů plodové zeleniny, chlorózy broskvoní, révy, citrusů, okrasných rostlin nebo mechy v trávnících patří do skupiny výživových poruch. Výskyt těchto poruch, které je způsobeno nedostatkem přijatelných živin, je vcelku častý jev. Jejich příznaky jsou bohužel často připisovány škůdcům či chorobám a následně i jejich ošetření bývají chybná a neúčinná.

Hořká skvrnitost (pihovitost) jablek

Nejznámějším projevem této poruchy jsou  propadlé ostrůvky nahnědlého a nepříjemně hořkého pletiva pod pokožkou plodů.  Porucha se vyskytuje od počátku dozrávání.  Příčinou této poruchy je nedostatek přijatelného vápníku, který se nejvíce projevuje na těch částech rostlin, které jsou co nejvíce vzdáleny od kořenů, tj. na vegetačních vrcholech. Tato porucha je podporována nadbytkem dusíku nebo i draslíku v půdě, kyselými půdami, nedostatečnou závlahou, ale i přemokřením půdy.

V místech s pravidelným výskytem poruchy se doporučuje listová aplikace přípravku HARMONIE Vápník s lehce přijatelným vápníkem. Aplikace se doporučují od počátku července ve čtrnáctidenních intervalech až do sklizně.

Relativní nedostatek přijatelného vápníku je i příčinou poruch na dalších plodinách. Pěstitelé znají především suchou hnilobu konců plodů rajčete a papriky.

Hořká pihovitost jablek, hnojivo Harmonie Vápník Suchá hniloba konců plodů papriky

Chlorózy

Chloróza nebo také fyziologická žloutenka je porucha, která se vyskytuje především u broskvoní, révy vinné, citrusů nebo okrasných rostlin jako jsou např. petunie nebo surfinie.  Typický u této poruchy je příznak, kdy listové čepele postupně žloutnou, ale žilnatina zůstává zelená. Přírůstky dřeva jsou malé, dřevo špatně vyzrává, rostliny slabě kvetou a vzniklé květy a plody často opadávají. Příčinou chlorózy jsou poruchy v zásobování rostlin železem, které má rozhodující úlohu při tvorbě rostlinného barviva - chlorofylu. Nedostatek železa v rostlinách může být zapříčiněn nadměrným obsahem fosforu a především vápníku v půdě, dále pak zhutněním těžkých půd, nadměrnou půdní vlhkostí, studenými půdami, chladným počasím, poškozením kořenové soustavy mrazem, suchem nebo škůdci.

Velmi vhodnou ochranou jsou opakované listové aplikace hnojivem HARMONIE Železo, které obsahuje lehce přijatelné železo pro rostliny. S postřiky se začíná již při prvních příznacích projevů poruchy.

Chloróza broskvoně Harmonie Železo

Mechy v trávníku

Hnojivo HARMONIE MechStop obsahuje mimo dusík a síru také speciální složky železa, a  podporuje tak růst trávníku a tvorbu chlorofylu. Díky tomu dochází k vydatnému vybarvení trávníku a výraznému zlepšení estetiky trav. Navíc složení hnojiva s lehce přijatelným železem způsobuje vysušení mechů a změnu pH hodnoty v buňkách mechu. Tím dochází ke zhnědnutí, zčernání a odumření mechu do 24 hodin.

Mech v trávníku Harmonie MechStop

Speciální hnojiva HARMONIE zajistí rostlinám správnou harmonii pro jejich optimální kondici.


REPORTÁŽE Z TV RECEPTÁŘE PRIMA NÁPADŮ
Videa
Podzimní práce na zahradě

Znáte z TV Receptáře

Výsadba česneku

Znáte z TV Receptáře

Ochrana rostlin před mrazy

Znáte z TV Receptáře

Všechny příspěvky
nahrávám